Grimeton Radio Station Varberg

Stanica s volacím znakom SAQ z roku 1924 slúžila pre komunikáciu Európy so zámorím. Dnes vysiela príležitostne na veľmi dlhých vlnách na 17,2 kHz zo švédskeho Grimetonu. Pre príjem správ zo zámoria slúžila iná stanica, ktorá sa bohužiaľ nezachovala. Správy sa linkou odosielali ako telegramy z ústredia v Göteborgu a tam sa aj zhromažďovali prijaté správy zo zámoria. Z Göteborgu sa ďalej správy šírili bežnou kontinentálnou telegrafnou prevádzkou.

Príjem tejto stanice je pomerne jednoduchý, je možný aj cez zvukovú kartu PC s priamo pripojenou vhodnou anténou (MiniWhip. dlhodrátová s balunom priamo do vstupu pre mikrofón PC) a s jednoduchým SW, alebo pomocou konvertora. Najväčší problém sú konektory a prispôsobenie káblov. Pripravte si to vždy dopredu! Vysielaná správa je v móde CW (A1) – pomalá morseovka a obsahuje základné údaje o stanici a príležitosti, kedy sa vysiela. Správu si môžete nahrať a pomaly sa snažiť ju dekódovať. Vysielanie začína prípravou generátora, ktorý sa musí asi pol hodinu temperovať, aby vysielaná frekvencia bola stabilná. Ide o mechanický rotačný generátor, teda vysielač nepozná žiadne polovodiče, či elektrónky!!! Potom nasleduje vysielaná správa… počas prípravy Alexandrovho generátora je opakovane vysielaná správa VVV DE SAQ. Je to vlastne zázračný návrat do začiatkov rádiotechniky, do čias Marconiho, Popova, Teslu či Murgaša. Vtedy sa takto vysielalo…. Môžeme si to vyskúšať, je to zážitok, už nič podobné v našom dnešnom svete neexistuje!

Report môžete poslať e-mailom. Reporty sa archívujú ako súčasť expozície múzea a bežne sa posielajú QSL a zoznamy všetkých reportov, pokiaľ nie je vyhlásený iný spôsob. Každý reportujúci v budúcnosti dostane informáciu o ďalšom vysielaní stanice.

Stanica je od roku 2004 svetovým technickým dedičstvom UNESCO (UNESCO World Heritage).

Stanicu využíva skupina nadšencov a bývalých zamestnancov na príležitostné vysielania (napríklad na Štedrý deň, na výročie autora technického riešenia stanice – Ernst Alexanderson, na deň Priemyselnej kultúry 1. mája a pod.) Je prístupná širokej verejnosti ako múzeum s odborným výkladom. Pre príjem je stanica veľmi atraktívna, pretože ide o vysielanie v nezvyklej oblasti veľmi nízkych frekvencií, ktoré dnes využíva len niekoľko navigačných a komunikačných služieb určených hlavne pre ponorky.

Zdroj: www.dx.cz (Československý DX Club)

Zdieľať na: