ŠTART už dnes 04/novembra/2018 medzi 09:00 a 10:00 hodinou !!!
NOVÉ DOPLNENÉ INFORMÁCIE!
Na základe aktuálnych predpovedí sa tím, ktorý stojí za projektom Magion-1S rozhodol posunúť termín štartu ešte o jeden deň.
Štart sondy Magion-1S sa uskutoční v nedeľu 4. novembra 2018 v čase medzi 09:00 – 10:00 SEČ z letiska v Malých Bieliciach (Partizánske).
Budeme sa veľmi tešiť na Vašu osobnú účasť na štarte, alebo na Vaše reporty o zachytenom vysielaní.
Na webe projektu magion1.eu sme pripravili aj sekciu „Ako na to“, kde nájdete bližšie informácie o spôsobe a možnostiach príjmu signálov zo sondy Magion-1S.
www.kozmonautika.sk
Let sondy Magion-1S bude skutočne unikátnym zážitkom nielen pre rádioamatérov, ale aj pre bežnú verejnosť. Za použitia jednoduchého a lacného prijímača bude možné zachytiť špeciálne vysielanie zo sondy počas letu. Na palube sa budú nachádzať celkovo tri vysielače a vysielať budú v štyroch rôznych režimoch. Z výšky približne 35km bude signál zachytiteľný v celej strednej európe.
Ako teda zachytiť signál Magion-1S počas letu?
- Pre tých, ktorí nemajú prijímač, alebo možnosť zachytiť signál svojpomocne je tu stránka tracker.habhub.org. Je to zároveň najjednoduchší spôsob ako sledovať let sondy. V menu vľavo si v deň štartu vyberte sondu MAGION-1S a po kliknutí môžete sledovať naživo aktuálnu polohu balóna, ako aj ďalšie prijaté data – atmosferický tlak, teplota vnútri gondoly, atď.
- Ďalšou z možností je zachytávať digitálny prenos priamo na frekvencii 434.250Mhz. Viac informácií o tomto spôsobe príjmu nájdete na tejto adrese. Pre vysielanie budú použite nasledovné parametre:
Callsign: MAGION-1S, Mode: USB, Modulation: RTTY, Shift (Hz): 850, Baud: 300, Parity: none, Stop bits: 2, Protocol: UKHAS
- Pre rádioamatérov je pripravené vysielanie na frekvencii 144,725 MHz fóniou so syntetickým hlasom. Toto vysielanie okrem volacej značky bude obsahovať aj základné telemetrické údaje ako teplotu, výšku a tlak. Vysielanie bude doplnené aj o dátový prenos AFSK 1200 baud na tej istej frekvencii. Práve na tejto frekvencii si budete môcť vypočuť aj špeciálnu Magion znelku.
- Pod sondou Magion 1S bude podvesená aj upravená meteorologická sonda RS-41. Veľmi pekne ďakujeme Jozefovi OM3BC, autorovi úprav kódu použitého v sonde. Vďaka tomuto softwaru budeme na rovnakej frekvencii ako RTTY telemetriu vysielať aj CW – morseovku. Jej obsah nám môžete zaslať na adresu info(zavináč)sosa.sk a malý darček Vás neminie 🙂 Použitá frekvencia bude 434.500 Mhz.Ďalšie parametre potrebné pre príjem:
Callsign: OM3KAA, Mode: USB, Modulation: RTTY, Shift (Hz): 570, Baud: 50, Parity: none, Stop bits: 2, Protocol: UKHAS
____________________________________________________
24. októbra 2018 uplynulo 40 rokov od vypustenia prvej československej družice Magion-1. Hvězdárny a planetária Brna a Prahy, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a rádioklub OM3KAA za podpory Akademie věd ČR sa rozhodli vzdať hold tomuto projektu a pripomenúť historickú udalosť širokej verejnosti stavbou a vypustením makety družice Magion-1 v mierke 1:1 pod názvom Magion-1s.
Táto „družica“ však nepoletí do vesmíru, ale len na hranicu vesmíru, do stratosféry, pomocou balóna. Na rozdiel od staršieho brata však ponesie na svojej palube modernejšiu techniku a nové technologické experimenty. Magion-1S bude taktiež vybavený kamerovou technikou a pripravujú sa aj ďalšie zaujímavé experimenty.
Pre rádioamatérov je pripravené vysielanie na frekvencii 144,725 MHz fóniou so syntetickým hlasom. Toto vysielanie okrem volacej značky bude obsahovať aj základné telemetrické údaje ako teplotu, výšku a tlak. Vysielanie bude doplnené aj o dátový prenos AFSK 1200 baud na tej istej frekvencii.
Samotný let bude trvať približne 4-5 hodín a uskutoční sa z malej slovenskej dedinky Malé Bielice neďaleko mesta Partizánske. Termín štartu bol pôvodne stanovený na tento víkend, ale z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia bol presunutý na sobotu 3. novembra 2018.
Podrobné informácie sú na stránkach www.magion1.eu a www.kozmonautika.sk. Sledujte tiež facebookové stránky SOSA, OM3KAA, @hvezdarna.brno, @planetariumpraha a @om3kaa.
www.hamradio.sk
foto: internet